Ta strona używa ciasteczek (COOKIES). Pozostając na niej, zgadzasz się na politykę Cookies [close]

„Mój ogród” książka Katarzyny Szpilkowskiej

Książka Katarzyny Szpilkowskiej, poza niepodważalną wartością, jaką przedstawia jako książka artystyczna, odwołuje się do procesu radzenia sobie z sytuacją kryzysową.
Praca autorki nawiązuje do dynamiki traumy, do kolejno następujących po sobie faz: szoku i zaprzeczenia, gniewu, depresji i akceptacji.
Posługiwanie się obrazem oraz zredukowanie opisu do niezbędnego minimum, pozwala na odniesienie przedstawionych treści do wielu, różnych wydarzeń kryzysowych.
Cenne jest wskazanie na naturalność, nawet bardzo intensywnych emocji, jakie przeżywamy w obliczu silnego stresu oraz podkreślenie przemijalności kryzysu: danie nadziei na uspokojenie, wyciszenie i pojawienie się otwartości na nowe zdarzenia.
Biorąc pod uwagę trudności z nazywaniem tego, co bolesne w obliczu traumy, wspomniane posługiwanie się obrazem i bardzo skromnymi opisami jest dla mnie szczególnie trafne i wartościowe.
Szczerze polecam tą książkę wszystkim. Wszystkim, którzy doświadczamy większych i mniejszych trudności, także osobom pracującym na przykład w szkołach, szpitalach i ośrodkach interwencji w kryzysie.
Dorota Gołąb
specjalista psychologii klinicznej, psychoonkolog
Książka Katarzyny Szpilkowskiej „Mój ogród” do pobrania w wersji elektronicznej (pdf) *

MÓJ OGRÓD k_szpilkowska (1)

 

*
Elektroniczna wersja książki „Mój ogród” Katarzyny Szpilkowskiej jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorki i Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki Kamienica 56.
Utwór powstał w ramach Konkursu na realizację zadanie publicznego „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”.
Zezwala się na dowolne wykorzystanie utworu, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, o posiadaczach praw oraz o zadaniu publicznym „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą 2015”.

Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”

The project is co-financed from the funds granted by the Ministry of Foreign Affairs in the competition for the public task „Cooperation with Polish Diaspora and Poles Abroad in 2015.”

Komentowanie wyłączone.