W minioną sobotę, 11 czerwca odbył się czwarty i ostatni z serii naszych wiosennych pikników sąsiedzkich w centrum Łodzi. Powspominajmy wspólnie te wydarzenia – a działo się na nich naprawdę wiele.
Nasze plenerowe spotkania rozpoczęliśmy 14 maja Piknikiem “Poznajmy się”. Na podwórku przy ul. Sienkiewicza 56 integrowaliśmy się z okolicznymi mieszkańcami podczas gier, zabaw i występów artystycznych, między innymi przygotowanych przez seniorów z DDP przy ul. Sienkiewicza 79. Obejrzeliśmy taneczny spektakl przygotowany przez podopiecznych z DDPdON „Cytrynowe skrzypce”. Uczyliśmy się też udzielać pierwszej pomocy. Na każdego czekały potrawy z grilla i domowe wypieki.
Dwa tygodnie później, 27 maja, deszczowa aura sprawiła, że piknik “Podwórkowe LOVE” zamiast na podwórku, odbył się w świetlicy DDP przy ul. Sienkiewicza 79. To tam rozłożyliśmy stoisko, przy którym można było wymienić się rzeczami (ubraniami, książkami, dekoracjami), a przy stolikach z poczęstunkiem odbywaliśmy serdeczne rozmowy w sąsiedzkim gronie.
W osobnej sali Monika Stroińska z Centrum Montessori Senior przeprowadziła cenne szkolenie dla osób pracujących z osobami starszymi i z wyzwaniami rozwojowymi.
Z kolei 4 czerwca, gdy już wszyscy stawiliśmy się na podwórku przy Sienkiewicza 56 gotowi do działania, lunął deszcz i padał nieprzerwanie przez prawie dwie godziny. Zostali najwytrwalsi, kryjąc się przed deszczem między innymi w bramach. Gdy wyszło słońce, przystąpiliśmy do przewidzianego na ten dzień przygotowania kwietników i siedzisk, posadziliśmy zioła i kwiaty. Umówiliśmy się że spotkamy się ponownie, by nadrobić to, w czym przeszkodziła niepogoda – przede wszystkim, będzie to spacer ornitologiczny pod przewodnictwem fotografa i przyrodnika Michała Staneckiego.
Nadszedł 11 czerwca – dzień, na który zaplanowaliśmy zdecydowanie najwięcej atrakcji. Rozpoczęliśmy go od Goździka, czyli tańca Nelken Line Piny Bausch, odtworzonego przez nasze kochane seniorki, sąsiadki i pasjonatów tańca i muzyki. Długie godziny ćwiczeń pod okiem Karoliny Mielczarek zakwitły podczas uroczystego marszu, który doprowadził nas do ulicy Nawrot 22, gdzie zawitał prawdziwy przedwojenny klimat dzięki Młodzieżowej Orkiestrze Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamieńsku pod dyrekcją Włodzimierza Smolarka, kapelmistrza człowieka z ogromnym sercem do tego co robi. Orkiestra zagrała utwór skomponowany przez Alfreda Lessiga w 1926 roku dla Łódzkiej Ochotniczej Straży Ogniowej. „Marsz jubileuszowy” został odtworzony na instrumentach wykonanych przez jego kompozytora, którego dom i sklep muzyczno-lutniczy z instrumentami w przedwojennej Łodzi znajdował się właśnie w tym miejscu. Koncert uzupełniła prelekcja historyczna na temat ulicy Nawrot i rodziny Lessigów, poprowadzona przez historyka Marcina Nowickiego, który od kilku lat popularyzuje wiedzę o tej ulicy m.in. poprzez spacery historyczne i publikację na stronie Nawrot Ending Story. Zarówno w koncercie, jak i prelekcji wzięli udział członkowie rodziny Lessigów, którzy specjalnie na tę okazję przyjechali z Francji.
To niecodzienne wydarzenie zrelacjonowały łódzkie media – Dziennik Łódzki i TVP Łódź, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni.
Dodatkową relację można także obejrzeć w serwisie YouTube:
Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz współorganizatorom sąsiedzkich pikników. Bez Waszego zaangażowania i otwartego serca, z pewnością nie udałoby się tak wiele osiągnąć w poczuciu wspólnoty mieszkańców i odwiedzających okolice ulicy Sienkiewicza i Nawrot w Łodzi. Wierzymy, że pozytywnie zaprocentuje to w przyszłości.
Zadanie 1 jest realizowane w ramach działań „Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi – Projekt 6” (WND-RPLD.06.03.01-10-0004/17).
Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.