Art Puzzle – miejskie pracownie Up Art
Kto z Was pamięta czym było ZPT? Ci, co pamiętają wiedzą jak z perspektywy lat okazały się cenne te szkolne zajęcia. Jak wielu rzeczy w ich trakcie się nauczyliśmy i jak bardzo przydały nam się te umiejętności w codziennym życiu. Co prawda nie będziemy używać szlifierek ani tokarek (a szkoda)! W trakcie działań wrócimy do pewnych czynności i umiejętności, które popadają w zapomnienie.
Tegoroczne Art Puzzle to taka Pracownia Twórczych Umiejętności Praktycznych, takie współczesne pozaszkolne ZPT Zajęcia Praktyczno-Techniczne.
W ramach pracowni uruchomimy:
Pracownię multimedialną- warsztaty dla dzieci szkolnych z animacji poklatkowej, fotografii
otworkowej, niespotykanych technik fotograficznych. Działania reporterskie, filmowe „Co w
podwórku za komórką…?” Postaramy się nakręcić małe etiudy filmowe z podwórek w najbliższym sąsiedztwie.
Pracownia praktyki codziennej – Więzi i Relacje. Warsztaty rękodzielnicze, krawieckie połączone z edukacją ekologiczną, społeczną. Będziemy przetwarzać rzeczy już niepotrzebne na przydatne.
Wrócimy do prostych ściegów w szyciu i opowieści o tym, jak sobie radzić w różnych nieoczywistych sytuacjach uatrakcyjnione przez zajęcia z szycia.
- zasobnik podróżny
- bajka terapeutyczna – trudne tematy na miękko
- niezbędnik dla dorastających dziewczynek i ich mam.
- nie bazgrzemy! kaligrafujemy, zajęcia z kaligrafii dla dzieci i dorosłych
Przygotowujemy Podwórkowy Festiwal Zabaw. Chcemy stworzyć całodzienne działania angażujące sztuki wszelakie uprawiane na podwórkach dawniej i dzisiaj. Spróbujemy odtworzyć dawne zabawy
podwórkowe z tańcami, teatrzykiem trzepakowym, robienie widoczków i opowieściami. W trakcie tego wydarzenia chcemy zaprosić współpracujących z nami artystów z Warszawy ze spektaklem „Kraina Szczęśliwości” niezwykła opowieść przeplatana muzyka grana na żywo, dawnymi zabawami i przyśpiewkami z podwórek w wykonaniu Piotra Pardeli i Katarzyny Żytomirskiej.
Z działań z lat ubiegłych chcemy kontynuować ”Miejsca beż tożsamości” działania z pogranicza animacji, teatru społecznego, literatury i sztuki w wyniku tych spotkań powstają tzw. szybkich wystaw miejskich. Jest to cyklu działań z wątkiem przewodnim np. pamięć, tożsamość, miejsce, opowieści, rozwój. W ciągu kilku miesięcy odbywać się będą spotkania wokół sztuki skierowane do wielopokoleniowego odbiorcy z różnymi potrzebami i wyzwaniami.
Jak co roku będzie u nas dźwięcznie, tanecznie i kolorowo…
” Artystyczne Zbiegowisko” – to wernisaże, pokazy, koncerty artystów, spektakle, warsztaty.
W tym roku tematem nam bliskim i bardzo pożądanym jest folklor i wszelkie działania wokół tego.
Planujemy urządzić Potupajkę wiejsko-miejską z nauką tańców ludowych z różnych stron Polski.
Ponadto wioska kobiet – spotkania dla kobiet w różnym wieku. Rozmowach o kulturze, życiu,
relacjach przy gotowaniu i robótkach ręcznych oraz szereg innych działań.
Łódź Kupały
Co krok to Galanta historia
Produkcja filmów o zapomnianej historii Łodzi. Projekt realizowany w ramach programy Zdrowa Kultura. Zadanie dofinansowane z Budżetu Miasta Łodzi
Łódzcy artyści i animatorzy skupieni przy Kamienicy 56 podjęli wyzwanie aby stworzyć dwa filmy o Łodzi. W trakcie działań zostały zebrane a następnie twórczo przetworzone zapomniane historie o Łodzi jej mieszkańcach, miejscach , smakach i dźwiękach. Powstały filmy opowiedziane rysunkami i dźwiękami, które wprowadziły widza w klimat miasta.
Praca została tak zaplanowana, aby móc ją transformować w formę spotkań warsztatowych, mini spektakli walizkowych tak, aby można ją było zanieść do odbiorców bezpośrednich, kiedy już to będzie możliwe. Dzięki realizacji projektu powstały narzędzia do późniejszego twórczego przetworzenia podczas zajęć edukacyjnych i terapeutycznych.
Gotowe historie nieustannie ewaluują i są przyczynkiem do dalszej pracy z naszymi odbiorcami. Historie zostały opowiedziane językiem „naszpikowanym” łodzianizmami przedstawione w formie krótkich filmów animowanych z dźwiękiem specjalnie przygotowanym i charakterem nawiązującym do opowieści. Wsłuchując się w dawne dźwięki miasta, odnajdujemy niejako dźwiękową mapę miasta. Wszystko zostało opowiedziane w przystępnej formie z nastawieniem na wysoki poziom narracyjny i oprawy plastycznej. Powstałą scenografia, rysunki, lalki tak, aby historie opowiadane były przystępne w odbiorze zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Twórcy zatrzymali w kadrze, tekście i historii wiedzę np. o ulicy Nawrot i mieszkających tak braciach Alfredzie i Edwardzie Pippel. Dowiedzieliśmy się skąd nazwa ulicy Nawrot i co to znaczy.
„ Idź do Pipla daj się wypchać” co to jest „Żulik” i gdzie jest najstarsza łódzka piekarnia i co można robić w chynchach. To pierwsze próby i już pracujemy nad kolejnymi. Chcemy odczarować Łódź i pokazać inne ciekawe miejsca, odejść „w bok od Piotrkowskiej”. Jeśli „Pietryna” jest kręgosłupem Łodzi, to ulica Nawrot jest z pewnością czymś na kształt żebra, pod którym kryje się pulsująca wielokulturowa tkanka miasta o robotniczym rodowodzie, które przeżyło upadek monokultury włókienniczej jak to pięknie na swoim fanpage Nawrot Ending Story napisał Marcin Nowicki. Do projektu zostali zaangażowani łódzcy artyści i animatorzy, dla których praca nad tym projektem jest częścią realizacji celów edukacyjnych Stowarzyszenia.
(BA)łódzkie ogrody artystyczne”
(BA!)łódzkie Ogródki Artystyczne – to propozycja artystycznej interwencji w najbliższe otoczenie jak i we własne przekonania i ograniczenia. To kilkumiesięczne spotkania i warsztaty z mieszkańcami Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie (SOW) w Łodzi i ich dziećmi, na styku sztuki, ekologii i zabawy. To z jednej strony wsparcie w odbudowaniu poczucia wartości, z drugiej strony realna zmiana otoczenia – szarego podwórka Bałut – dzielnicy Łodzi, gdzie mieści się Ośrodek. W wyniku projektu powstanie mini wydawnictwo: Bardzo Osobisty Zielnik, jako dokumentacja działań projektu i autorski wkład każdego z uczestników, będący przewodnikiem i inspiracją dla innych podejmujących podobne działania. Efektem zmiany będzie zielony mobilny
Ogródek artystyczny (Zielony Zakątek Sztuki) na terenie Ośrodka, który ma stać się początkiem zmiany, również życiowej.
Zaproszenie sztuki "land artu" do działań terapeutycznych to realizacja idei wychowania przez sztukę.
Zadanie realizowane w ramach programu Kultura Interwencje projektu Narodowego Centrum Kultury
Projekt adresowany do podopiecznych Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie
Patriotyzm Jutra - „Małe wielkie historie”. Na tropie historii, których nie widać
Wiele osób również spoza Łodzi zna doskonale ul. Piotrkowską a ile z tych osób wie dlaczego ul. Nawrot to Nawrot? albo gdzie są uliczki i familoki na Księżym Młynie?
A gdzie jest ul. Pomorska i co ma wspólnego z Łodzią…
Łódź to nie tylko pałace fabrykanckie i fabryki to też domy rzemieślników -familoki, handlarzy, sklepikarzy... to od takich najbliższych nieoczywistych historii chcemy wyjść aby oswoić i zaangażować. Temu będą służyły spotkania z ciekawymi ludźmi, którzy podczas spacerów i warsztatów pokażą ukryte historie, które będziemy przetwarzać.
“Małe Wielkie historie" to cykl warsztatów, wydarzeń i działań animacyjnych, podczas których będziemy poszukiwać
nieoczywistych historii miasta Łodzi.
Wspólnie z dziećmi zamieszkującymi Centrum miasta, obszar poddany największej w historii miasta rewitalizacji tak społecznie jak i infrastrukturalnie będziemy nie tylko tworzyć historię ale też odgrzebywać stare nieco już zapomniane dzieje ulic, kamienic , ludzi.
Zostaliśmy Wielkimi odkrywcami mikrohistorii swojego otoczenia.
Odbyły się zajęcia a w ich trakcie (spacery, gry terenowe, warsztaty filmowe, fotograficzne, historyczne, poznawanie za pomocą zmysłów i emocji). Wspólne aktywności były okazją do poznawania historii najbliższego otoczenia a tym samym miasta.
poszukiwaliśmy“czegoś” na czym warto zbudować Małą-Wielka historię.
Grant Wyjazdowy Gruzja - Fundacja Edukacja dla Demokracji
Celem wyjazdu było pozyskanie partnerów do działań w ramach projekt RITA przemiany w regionie 2020 r
W trakcie kilkudniowej wizyty przedstawicielki Stowarzyszenia Kamienica 56 odwiedziły naszego wieloletniego partnera Stowarzyszenie Most Kartlosi w Gori Gruzja.
Omówione zostały szczegóły przyszłych wspólnych działań na terenie ośrodków dla uchodźców wewnętrznych w miejscowości Skra oraz Berbuki. W miejscowościach tych odbyły się spotkania animacyjne z dziećmi, które przeprowadziły przedstawicielki Kamienicy 56. Część z ćwiczeń przeprowadziła uczestniczka szkolenia dla animatorów i terapeutów Trampolina które odbyło się w 2018 r. Współpraca z naszym partnerem trwa od 2017 r i w miarę pozyskiwanych środków rozwija się. Efektem tej wizyty było złożenie wspólnego projektu do programu Rita w marcu 2020 roku oraz wizyta studyjna terapeutów z Gruzji którzy przez 5 dni szkolili się w Stowarzyszeniu Kamienica 56.