
Wyjazd na międzynarodową konferencję z udziałem dr. Camerona Campa
Stowarzyszenie Kamienica 56 dzięki zawartej w dn. 22.08.2024 r. umowie jest Beneficjentem projektu „Udział w Międzynarodowej Konferencji z udziałem dr. Camerona Campa", realizowanego od 26.08.2024 do 13.09.2024 r. ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO.
Wartość dofinansowania: 5600 zł

W dniach 6-7 września 2024 roku w Krakowie odbyła się Międzynarodowa Konferencja z udziałem dr. Camerona Campa z Cleveland, USA – twórcy metody Montessori Senior. To wyjątkowe wydarzenie, które zgromadziło ekspertów i praktyków zajmujących się opieką nad osobami z deficytami neuropoznawczymi, stanowiło kluczowy krok milowy w rozwoju i doskonaleniu naszej pracy. Dzięki dotacji z programu PROO 5 Narodowego Instytutu Wolności, kluczowy zespół naszego Centrum Montessori Senior wziął udział w tym inspirującym spotkaniu, które było doskonałą okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń.

Podczas intensywnych dwóch dni konferencji, uczestnicy mięli niepowtarzalną okazję do wysłuchania prelekcji dr. Campa oraz innych cenionych ekspertów, takich jak dr Jerome Erkes z Francji czy Gary Johnson, którzy podzielili się wynikami badań i przykładami dobrych praktyk. Konferencja ta, zorganizowana dzięki ogromnemu zaangażowaniu Moniki Stroińskiej i Adriany Barańskiej oraz zespołu Centrum Montessori Senior, umożliwiła zgłębienie podejścia skupiającego się na człowieku, a nie wyłącznie na diagnozie. To podejście jest fundamentem metody Montessori Senior, która oferuje holistyczne wsparcie osobom z deficytami neuropoznawczymi, kładąc nacisk na ich indywidualne potrzeby i możliwości.
Udział w tym wydarzeniu utwierdził nas w przekonaniu, że podążamy w odpowiednim kierunku. Już teraz nasza placówka, działająca zgodnie z założeniami tej metody, jest niemalże modelowym ośrodkiem. Wykłady pozwoliły nam na jeszcze głębsze zrozumienie filozofii Montessori Senior i wdrożenie kolejnych innowacji do naszej pracy. Spotkanie z takimi autorytetami, jak dr Camp, było także inspiracją do dalszego rozwoju i źródłem nadziei, że opieka oparta na metodzie Montessori Senior stanie się coraz bardziej popularna i dostępna.
Konferencja nie tylko dostarczyła nowej wiedzy, ale również umocniła nas w przekonaniu, że jesteśmy na dobrej drodze, by kontynuować naszą misję.


Słowa Joanny - działania artystyczne wokół twórczości Joanny Kulmowej
Od maja do końca lipca 2024 roku realizowaliśmy projekt promujący twórczość łódzkiej poetki - Joanny Kulmowej.

Celem zadania było przywrócenie pamięci i przybliżenie twórczości Joanny Kulmowej poprzez realizację różnorodnych działań artystycznych, kierowanych do mieszkańców Łodzi.
Urodzona w naszym mieście Joanna Kulmowa jest bardzo mało znana i doceniana w Łodzi, o czym świadczy chociażby brak książek z jej twórczością w bibliotekach miejskich. Podczas działań spotykaliśmy odbiorców zadania, tj. społeczność zamieszkującą najbliższą okolicę, dzieci, seniorów z twórczością Joanny Kulmowej. Czytaliśmy poezję, prozę, wywieszaliśmy pojedyncze wiersze na ścianie siedziby, aby prowokować, zaciekawiać, intrygować, organizowaliśmy spotkania literackie, warsztaty improwizacji teatralnych i czytania performatywnego.
Joanna Kulmowa była artystką wielu talentów, poetką, prozaistką, dramaturżką aktorką (ukończyła studia aktorskie na PWSTiF w Łodzi), reżyserką (jako reżyser teatralny zadebiutowała w Teatrze Ziemii Łódzkiej), scenarzystką, dlatego zdecydowaliśmy się nawiązać kontakt z Akademia Sztuk Pięknych, aby podjąć bliższą współpracę w celu organizowania wystaw w powstałym podczas zadania Ogrodzie Joanny, Ogrodzie sztuki. Mamy nadzieję, że ogród będzie miejscem kulturotwórczym, gdzie będą organizowane warsztaty, wystawy plenerowe, spotkania. Siedziba i ogród przynależny do Stowarzyszenia stał się symbolicznym miejscem poświęconym łódzkiej poetce. Zainicjowaliśmy też spotkania i rozmowy na grupie na FB, zrzeszającej aktywistów i pracowników instytucji kultury, m.in. Dom Literatury, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana z Joanną Podolską ma czele, oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych. Rozmowy, którym patronuje Wirtualne Muzeum im. Joanny i Jana Kulmów, prowadzone przez Elżbietę Beatę Nowak, ma na celu zainicjowanie obchodów roku Joanny Kulmowej i powstanie trwałego śladu w postaci instalacji artystycznej, nazwy skweru jej imienia obok jednego z miejsc, w którym poetka mieszkała.


Nasze starania dotyczące przywrócenia należytego miejsca Poetce zostały docenione przez Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego, prof. dra hab. Waldemara Tarczyńskiego, który zechciał udzielić Honorowego Patronatu całemu przedsięwzięciu. Działania w Łodzi, które toczyły się przez trzy miesiące, na bieżąco były opisywane nie tylko na naszej stronie, ale również na Fb Wirtualnego Muzeum im. Joanny i Jana Kulmów, stronie Uniwersytetu Szczecińskiego i oraz na łamach Kuriera Szczecińskiego.

W ramach działań zostało nagrane słuchowisko "Kulmowa i My. Punkty styczne", które łączy w swojej formie utwory Joanny Kulmowej, odkrywające ślady łódzkie z ulotnymi wspomnieniami seniorów skupionych przy świetlicy Montessori Senior, mieszkańców osiedla oraz aktorów. Utwory znajdujące się w słuchowisku pochodzą m.in. z książki "Topografie Myślenia".
W ogrodzie powstała instalacja artystyczna złożona z pięciu obiektów inspirowanych twórczością Joanny Kulmowej pt. "Wiersze na wybiegu". Autorką instalacji jest łódzka artystka Monika Goetzendorf-Grabowska.








Zorganizowaliśmy także spotkanie literackie z Elżbietą Beatą Nowak, pełnomocniczką rektora Uniwersytetu Szczecińskiego ds. organizacji Muzeum Joanny i Jana Kulmów. Przybliżyła nam ona postać łódzkiej poetki. Przeprowadziła uczestników przez twórczość pisarki łódzkimi śladami. Tematem spotkania, poprowadzonego w formie wykładowo-warsztatowej, było życie Joanny Kulmowej oraz przebogata i zróżnicowana rodzajowo twórczość literacka i translatorska, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc i motywów łódzkich. Jej rodzinne miasto, przeżycia z dzieciństwa i młodości stały się bowiem twórczą inspiracją utworów lirycznych, dramatycznych i prozatorskich o niezwykłej sile wyrazu.




Na zakończenie projektu zorganizowaliśmy sąsiedzkie spotkanie w ogrodzie, podczas którego odbyły się warsztaty literacko-plastyczne "Aż tyle naplątania", inspirowane poezją Joanny Kulmowej, prowadzone przez Monikę Goetzendorf-Grabowską, a także czytanie performatywne utworów poetki prowadzone przez Sławę Tarkowską-Orzełek. W warsztatach i czytaniu wzięły udział dzieci z pobliskich przedszkoli oraz sąsiedzi z osiedla Łódź Centrum- Wschód.


Działanie realizowane były na rzecz zróżnicowanej i szeroko pojętej grupy odbiorców, dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów (w tym także do osób ze specjalnymi potrzebami neurologicznymi).
Projekt "Słowa Joanny - działania artystyczne wokół twórczości Joanny Kulmowej" było realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.
Ogród sztuki
W ramach dofinansowania z Miejskiego Programu Mikrograntów 2024, finansowanego ze środków budżetu Miasta Łodzi oraz Narodowy Instytut Wolności ze środków Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 realizowanego przez Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS, powstało nowe artystyczne miejsce spotkań na świeżym powietrzu dla społeczności lokalnej i odbiorców działań artystycznych zgromadzonych wokół Stowarzyszenia Kamienica 56. Odbył się piknik sąsiedzki otwierający ogród sztuki, a także warsztaty: zielarskie (tworzenia własnych kompozycji ziołowo-owocowych) i muzyczne "Niech nas usłyszą na dzielni". Upiekliśmy ciasta w prodiżu na wspólny stół.
Uczestnikami działań były dzieci z pobliskiego przedszkola, mała społeczność rodziców i dzieci, zamieszkujący okoliczne bloki oraz seniorzy z klubu Montessori Senior.

Projekt miał na celu przygotowanie i odsłonięte wystawy na płocie pt. "To miejsce", czyli historii osiedla w obrazach w postaci rycin i planów z 1934 roku przedstawiających osiedle i historię pierwszych właścicieli posesji, przy której znajduje się siedziba stowarzyszenia, należącej do małżeństwa Erny i Stefana Kolinów.
Działania projektu realizowanego od sierpnia do października 2024 r. w większości przeprowadziliśmy w przestrzeni ogrodu przy siedzibie Stowarzyszenia Kamienica 56 przy Pomorskiej 96a w Łodzi w ogrodzonym terenie zielonym o powierzchni 351 m2. oraz ogródku warzywno-ziołowy przed siedzibą. Założeniem projektu było stworzenie zielonej przestrzeni, która byłaby otwarta na wszelkiego rodzaju inicjatywy dla lokalnej społeczności, a dla samego Stowarzyszenia - miejscem, w którym mogłyby być organizowane działania artystyczne.

W wakacje zostały zakupione materiały i sprzęt ogrodniczy. W trakcie zadania został oczyszczony i wyrównany teren pod domek ogrodniczy, który następnie wspólnymi siłami został złożony i ustawiony, przygotowany teren pod zamocowanie osłon wiklinowych na plot, skręcone i ustawione ławki ogrodnicze.
Dzięki prowadzonym pracom w ogrodzie i zabiegom pielęgnacyjnym, w trakcie których byli widoczni członkowie Stowarzyszenia, dochodziło do spontanicznych spotkań, co ośmielało powoli sąsiadów, którzy przyłączali się z pomocą. Początkowo było to przypatrywanie się i spontaniczne rozmowy, z czasem zaczęli przynosić rośliny, odwiedzali wystawę, miejsca, dopytywali o działania Stowarzyszenia.


Głównym założeniem projektu było przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, ekonomicznemu i kulturalnemu mieszkańców osiedla Śródmieście Wschód. Siedziba Stowarzyszenia jest jedyną placówką kulturotwórczą na tym terenie (wypełnia swoimi działaniami przestrzeń po bibliotece miejskiej).
W chwili zakończenia działań z mikrograntu powstał zalążek przestrzeni do odpoczynku z możliwością dalszej aranżacji. Już od wiosny wznawiamy działalność ogrodu sztuki, w którym będzie można poczytać książkę, napić się ciepłej herbaty przygotowanej przez pracowników Stowarzyszenia, mieć spotkania integracyjne. W kwartale ulic Kamińskiego - Pomorska - Rondo Solidarności - Źródłowa - Północna nie ma bowiem skwerów, ławeczek czy wygodnych i zacisznych alejek, w których seniorzy mieszkający w okolicy mogliby miło i spokojnie spędzić czas. Siedziba Stowarzyszenia jest identyfikowana przez okolicznych mieszkańców jako placówka kulturalna.
Coraz więcej osób uczestniczy w organizowanych wydarzeniach i deklaruje chęć zaangażowania się w działania.

