Ośmiotygodniowy Program jest połączeniem umiejętności i kreatywności najlepszych arteterapeutów od lat zajmujących się terapią przez sztukę z siłami tradycyjnej terapii pod nadzorem psychologa, terapeuty uzależnień i przy pełnym wsparciu codziennych sesji Łukasza Tchórzewskiego, znanego jako „Alkoholik z TikToka„.
Czy w leczeniu choroby alkoholowej w ogóle potrzebna jest terapia i jaki jest jej cel?
Czy żeby nie pić, musimy iść na terapię? Czy sama abstynencja nie wystarczy?
Oczywiście abstynencja jest niezbędna w procesie zdrowienia, ale sama abstynencja nie jest jeszcze trzeźwieniem, jest nazywana suchością. Osoba uzależniona, której odebrana zostaje substancja, którą w sztuczny sposób reguluje swoje “chore” emocje i która nie otrzymuje nic w zamian, czuje złość, frustrację, osamotnienie, brak motywacji do życia i brak woli do stawiania czoła codzienności. Labilność nastrojów często jest nie do zniesienia, natomiast reakcje emocjonalne w trakcie “suchości” są dużo większe niż po alkoholu. Osoba uzależniona bywa niezdolna do życia i działań prospołeczecznych.
Często towarzyszące przekonanie “dam radę sam”, “poradzę sobie bez terapii”, “nie potrzebne mi to” potrafi zwieść nas na manowce. Trzeźwienie bez terapii można porównać do sytuacji, kiedy łamiemy rękę w kilku miejscach i pozostawienie jej w takim stanie wychodząc z założenia, że ok, przecież jakoś się samo zrośnie, po co mi gips, po co mi lekarz.
Tak, bez terapii można przestać pić, ale zbyt wiele uczyni to szkód w psychice, a i sam proces trzeźwienia znacząco się wydłuża. Bywa, że prędzej czy później głód alkoholowy będzie tak silny, że abstynencja zostanie złamana.
Na terapii mamy szansę nauczyć się regulować emocje w sposób, w jaki robią to zdrowi ludzie.
Czyli jak? Każdy może indywidualnie ten proces przechodzić. Prof. Ewa Woydyłło, autorytet polskiej terapii uzależnień, powiedziała kiedyś, że po odwyku najlepiej ćpać to, co kochamy, to co nas napędza i daje siłę.
Taki właśnie jest cel naszego projektu arteterapia uzależnień. Arteterapia nie wymaga mówienia, uzewnętrzniania się kiedy nie jesteśmy jeszcze na to gotowi, nie zmusza do odkrywania swojej historii wprost. Proponowane zajęcia uzupełniają terapię zasadniczą, prowadzoną przez terapeutę. Działania artystyczne i swobodne wchodzenie w procesy rozwojowe umożliwiają nam bycie z drugą osobą, przebywanie z nią niezależnie od jej historii. Nie ważne, czy masz talent muzyczny, aktorski, malarski. Nie dzieło, a proces w zdrowieniu jest najważniejszy. Dzięki uczestnictwu w grupowych zajęciach arteterapeutycznych budowana jest więź w grupie i rośnie spójność w dążeniu do wspólnego celu, jakim jest zdrowie. Uczestnicy są bardziej na siebie otwarci i wspierający, mają szansę odnaleźć nowy talent, pasję, cel.
W trakcie programu tradycyjne ścieżki terapeutyczne zostają wzbogacone o muzykoterapię, improwizację teatralną w kilku nieoczywistych odsłonach, zajęcia z ruchem i tańcem oraz o arteterapię plastyczną. Połączenie różnorodnych form terapeutycznych ma za zadanie spojrzenie na siebie, wniknięcie w głąb, zaspokojenie potrzeb, uzupełnienie deficytów emocjonalnych. Odnalezienie swojej drogi do prawdziwej trzeźwości. Swojej drogi do WOLNOŚCI.
Odzyskaj swoje życie, przyjdź do nas i NIE PIJ DZIŚ!
Szczegóły o tym, jak można zapisać się na zajęcia, znajdziesz w zakładce OFERTA – ARTETERAPIA UZALEŻNIEŃ. Pierwsze spotkanie zaplanowane jest już na 1 września 2022 r.