W ramach dofinansowania z Miejskiego Programu Mikrograntów 2024, finansowanego ze środków budżetu Miasta Łodzi oraz przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 realizowanego przez Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS, powstało nowe artystyczne miejsce spotkań na świeżym powietrzu dla społeczności lokalnej i odbiorców działań artystycznych zgromadzonych wokół Stowarzyszenia Kamienica 56. Odbył się piknik sąsiedzki otwierający ogród sztuki, w trakcie pikniku odbyłysię warsztaty; zielarskie – tworzenia własnych kompozycji ziołowo-owocowych, warsztat muzyczny „Niech nas usłyszą na dzielni”. Upiekliśmy ciasta w prodiżu na wspólny stół.
Projekt miał na celu przygotowanie i odsłonięte wystawy na płocie pt. „To miejsce”, czyli historii osiedla w obrazach w postaci rycin i planów z 1934 roku przedstawiających osiedle i historię pierwszych właścicieli posesji, przy której znajduje się siedziba stowarzyszenia, należącej do małżeństwa Erny i Stefana Kolinów.
Działania projektu realizowanego od sierpnia do października 2024 r. w większości przeprowadziliśmy w przestrzeni ogrodu przy siedzibie Stowarzyszenia Kamienica 56 przy Pomorskiej 96a w Łodzi w ogrodzonym terenie zielonym o powierzchni 351 m2. oraz ogródku warzywno-ziołowy przed siedzibą. Założeniem projektu było stworzenie zielonej przestrzeni, która byłaby otwarta na wszelkiego rodzaju inicjatywy dla lokalnej społeczności, a dla samego Stowarzyszenia – miejscem, w którym mogłyby być organizowane działania artystyczne.
Uczestnikami działań byli seniorzy, dzieci z pobliskiego przedszkola, mała społeczność rodziców i dzieci, zamieszkujący okoliczne bloki oraz seniorzy z klubu Montessori Senior.
W wakacje zostały zakupione materiały i sprzęt ogrodniczy. W trakcie zadania został oczyszczony i wyrównany teren pod domek ogrodniczy, który następnie wspólnymi siłami został złożony i ustawiony, przygotowany teren pod zamocowanie osłon wiklinowych na plot, skręcone i ustawione ławki ogrodnicze.
Dzięki prowadzonym pracom w ogrodzie i zabiegom pielęgnacyjnym, w trakcie których byli widoczni członkowie Stowarzyszenia, dochodziło do spontanicznych spotkań, coośmielało powoli sąsiadów, którzy przyłączali się z pomocą. Początkowo było to przypatrywanie się i spontaniczne rozmowy, z czasem zaczęli przynosić rośliny, odwiedzali wystawę, miejsca, dopytywali o działania Stowarzyszenia. Uczestnikami działań byli seniorzy, dzieci z pobliskiego przedszkola, mała społeczność rodziców i dzieci zamieszkujących okoliczne bloki oraz seniorzy z klubu Montessori Senior.
Głównym założeniem projektu było przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, ekonomicznemu i kulturalnemu mieszkańców osiedla Śródmieście Wschód. Siedziba Stowarzyszenia jest jedyną placówką kulturotwórczą na tym terenie (wypełnia swoimi działaniami przestrzeń po bibliotece miejskiej).
W chwili zakończenia działań z mikrograntu powstał zalążek przestrzeni do odpoczynku z możliwością dalszej aranżacji. Już od wiosny wznawiamy działalność ogrodu sztuki, w którym będzie można poczytać książkę, napić się ciepłej herbaty przygotowanej przez pracowników Stowarzyszenia, mieć spotkania integracyjne. W kwartale ulic Kamińskiego – Pomorska – Rondo Solidarności – Źródłowa – Północna nie ma bowiem skwerów, ławeczek czy wygodnych i zacisznych alejek, w których seniorzy mieszkający w okolicy mogliby miło i spokojnie spędzić czas. Siedziba Stowarzyszenia jest identyfikowana przez okolicznych mieszkańców jako placówka kulturalna.
Coraz więcej osób uczestniczy w organizowanych wydarzeniach i deklaruje chęć zaangażowania się w działania.