Kamienica 56 zainicjowała działania dotyczące włączania seniorów z deficytami neuropoznawczymi jako pełnoprawnych odbiorców kulturu. Z potrzeby powstała idea, a z idei działania, dzięki czemu od kilku miesięcy w Łodzi trwają działania edukacyjne pod wspólnym hasłem #chodziODOSTĘPNOŚĆ, kierowane do pracowników instytucji kultury.
Partnerzy merytoryczni:
Oddział ds. osób niepełnosprawnych w Wydziale Zdrowia Urzędu Miasta Łodzi
Biuro Aktywności Miejskiej Urzędu Miasta Łodzi
Fabryka Sztuki w Łodzi
Stowarzyszenie Kamienica 56
Łódzkie Centrum Wydarzeń
Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki Centrum Kształcenia Języka Migowego
Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki – warsztat terapii zajęciowej
Jak skutecznie otwierać drzwi do zasobów kultury wszystkim? Skąd u animatorów, twórców i artystów pomysły, by rozpocząć współpracę z osobami ze szczególnymi potrzebami i tworzyć także z nimi i dla nich? Czy podejmując tego rodzaju wysiłek, mają obawy, czy boją się niepowodzenia? Jak dużo jeszcze musimy zmienić w podejściu do osób niepełnosprawnych?

Na te i inne pytania będziemy odpowiadać w trakcie październikowej konferencji, będącej kontynuacją projektu #chodzioDOSTĘPNOŚĆ. Wydarzenie będzie poświęcone dobrym praktykom w otwieraniu kultury na potrzeby osób z niepełnosprawnościami – osób starszych, seniorów zależnych, osób niewidomych i niedowidzących, osób ze spektrum autyzmu, czy niepełnosprawnością ruchową. Te potrzeby, których z reguły nawet sobie nie uświadamiamy i o których będziemy mówić, często wynikają z różnego rodzaju chorób i schorzeń.

Konferencja jest adresowana do pracowników instytucji kultury, animatorów, organizacji pozarządowych, a także do osób zarządzających placówkami, które chcą budować i tworzyć projekty i programy włączające różnorodne grupy osób.
Konferencja ma charakter metodyczny; oprócz wykładów i wymiany doświadczeń odbędą się również warsztaty.
Wśród zaproszonych gości:
Monika Stroińska, Centrum Montessori Senior – ZROZUMIEĆ I ZAAKCEPTOWAĆ POTRZEBY OSÓB Z ZABURZENIAMI NEUROPOZNAWCZYMI. Metoda Montessori Senior
Izabela Sopalska-Rybak, Fundacja Kulawa Warszawa – LEKCJA SAVOIR-VIVRE WOBEC OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI
Tamara Sass, Wyższa Szkoła Informatyki i Umiejętności w Łodzi – GRAFIKA DOTYKU. Redefinicja roli dotyku w sztukach wizualnych
Jan Gawroński i goście, Sylwia Kowalska, Klub Świadomej Młodzieży i Fundacja Autism TEAM – JESTEM-MOGĘ-BEDĘ! #PRZYJAŹNIEDLAAUTYZMU

Warsztaty SZYFRY – KODY – ZNAKI: warsztat komunikacji wizualnej prowadzą członkinie naszego zespołu: Iwonę Pietrzak, Monikę Goetzendorf-Grabowską.
